Lista aktualności Lista aktualności

W szkółce leśnej z nowoczesną kancelarią. Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Radzyń Podlaski cz.1

Po raz kolejny w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski gościł  red. Piotr Łoś. Tym razem z mikrofonem wybraliśmy się do Leśnictwa Szkółkarskiego „Borowe”, by zobaczyć jakie prace wykonywane są tam  w połowie września. Okazuje się, że 80% produkowanych w szkółce sadzonek trafia do 11 leśnictw, które co roku zalesiają ok. 100 ha powierzchni i potrzebują do tego  600-700 tys. sadzonek. Szkółka leśna  jest także punktem edukacyjnym, który chętnie odwiedza młodzież okolicznych szkół. Ale leśnictwo szkółkarskie to także las; w 2014r przyłączono do niego 315 ha lasu otaczającego szkółkę. – Prowadzimy w nim typową gospodarkę leśną. Rocznie pozyskujemy ok. 2000 m3 drewna, odnowienia są na poziomie 4 ha. Bardzo trudno pogodzić szkółkę z lasem – wyjaśnia leśniczy – szkółkarz Witold Witkowicz.

W drugiej części audycji odwiedziliśmy nowoczesną kancelarię leśniczego, wolno stojący budynek  wykonany z drewna,  który powstał   niedawno na terenie leśnictwa szkółkarskiego. Kancelarię wybudowano  w nawiązaniu do   Zarządzenia 79/2015 Dyrektora Generalnego LP, określającego powierzchnię,  standard pomieszczeń, a także jej  wyposażenie. Przy okazji przypomnieliśmy jak dawniej wyglądały kancelarie leśniczego i wyjaśniliśmy jakie tendencje w ich budowie dominują dziś. Budowa drewnianych leśniczówek jest świadomym wyborem i projektem Lasów Państwowych, obecnie sukcesywnie wdrażanym.

W programie wzięli udział:

- Witold Witkowicz, leśniczy – szkółkarz Leśnictwa Szkółkarskiego „Borowe”

 - Leszek Bilski, sekretarz Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

Link do audycji:

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-radzyn-podlaski-cz-1-2/

Audycji z cyklu „Z Łosiem przez las” można słuchać w Polskim Radiu Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” na 103,4 FM w każdy piątek o godz. 6.35.

Link do wszystkich audycji:

https://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/z-losiem-przez-las/