Lista aktualności Lista aktualności

Ogień Niepodległości

Podobnie jak w poprzednich latach, lubelscy leśnicy zaangażowani są w akcję przekazania „Ognie Niepodległości”.

Akcja ta upamiętnia bohaterów, którzy polegli w bitwie pod Kostiuchnówką na Wołyniu w listopadzie 1915 roku oraz w lipcu 1916. Żadne z wojennych starć z udziałem naszych żołnierzy nie miało takiego znaczenia dla odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Była to najkrwawsza bitwa Legionów, w której poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. polskich żołnierzy.

Ogień Niepodległości ma chronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać o poświeceniu wielu pokoleń Polaków, poświeceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Zapalany jest kilka dni przed Świętem Niepodległości na cmentarzu legionistów w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką by 11 listopada złożyć go na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

„Ogień Niepodległości” z cmentarza legionistów odebrali leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Dnia 9 listopada ogień został przywieziony do siedziby naszego nadleśnictwa, gdzie został przekazany Nadleśnictwu Sobibór, Nadleśnictwu Chotyłów oraz Nadleśnictwu Biała Podlaska. W dniu dzisiejszym leśnicy naszego nadleśnictwa umieścili symboliczny płomień na Kopcu Piłsudskiego w leśnictwie Brzozowica.

Przekazując ,,Ogień Niepodległości” pragniemy aby jego blask oświecił miejsca pamięci związane z walkami o wolność i niepodległość w naszych Małych Ojczyznach.