Lista aktualności Lista aktualności

Wielkie otwarcie

24 września odbyła się u nas wielka uroczystość – otwarcie Ogrodu Edukacyjnego

Ogród edukacyjny został wybudowany w 2019 r. na potrzeby rozwinięcia działań edukacyjnych (głównie dla dzieci i młodzieży). Na terenie obiektu o łącznej powierzchni 1,3 ha, można obejrzeć charakterystyczne dla naszych terenów zbiorowiska leśne: grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Dodatkowo w roślinność ogrodu wkomponowane zostały: drewniany labirynt, ścieżka zdrowia, ścieżka sensoryczna, skocznia oraz liczne tablice edukacyjne. Takie zagospodarowanie obiektu pozwala połączyć edukację przyrodniczą z aktywnością ruchową. Sercem ogrodu jest budynek edukacyjny wyposażony w liczne eksponaty i pomoce naukowe.

W uroczystości otwarcia oprócz załogi nadleśnictwa, udział wzięli: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Pan Zygmunt Byra, pracownicy sąsiednich nadleśnictw, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, Komendy Powiatowej Policji, dyrektorzy ośrodków kultury i sportu, dyrektorzy miejscowych szkół z uczniami.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Pan Leszek Gajuś przywitał zaproszonych gości, przybliżył genezę powstania obiektu oraz podziękował wszystkim osobom, zaangażowanym w jego projektowanie i budowę.

Symbolicznego otwarcia ogrodu dokonano przez przecięcie girlandy z gałązek jodłowych. Następnie ks. Mateusz Gomółka, Wikariusz Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim poświęcił obiekt.

Zgromadzeni na uroczystości goście wysłuchali koncertu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar”, działającego przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. W budynku edukacyjnym odbyła się projekcja filmu o Nadleśnictwie Radzyń Podlaski.

Po części oficjalnej goście przystąpili do zwiedzania ogrodu, a dzieci mogły skorzystać z licznych gier i zabaw edukacyjnych prowadzonych przez leśnych edukatorów. Tematem przewodnim było hasło: „Od nasionka do drewna”.

Zachęcamy do odwiedzenia ścieżek Ogrodu Edukacyjnego. Mamy nadzieję, że to miejsce pozwoli lepiej zrozumieć procesy otaczającej przyrody oraz istotę zawodu leśnika.