Lista aktualności Lista aktualności

Nadleśniczy z nominacją na Osobowość Roku 2020

Kapituła Redakcji „Kuriera Lubelskiego” nominowała nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Leszka Gajusia, do tytułu Osobowości Roku 2020 w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna.

Inicjatorem konkursu jest Polska Press Grupa. –Chcemy docenić osoby, które w minionym roku, bardzo trudnym dla nas wszystkich, wyróżniły się działalnością pełną pasji, zaangażowania w życie lokalnych społeczności, dokonaniami w różnych dziedzinach i chęcią pomagania innym, a także przyczyniły się do walki z pandemią i rozwoju naszego regionu – informują organizatorzy.

Kandydatów do wyróżnień nominowała Kapituła Redakcji gazety, pod przewodnictwem redaktora naczelnego, Wojciecha Harpuli. Głosowanie w plebiscycie będzie odbywało się w pięciu kategoriach:

  • Kultura
  • Działalność społeczna i charytatywna
  • Biznes
  • Polityka, samorządność społeczna i lokalna
  • Nauka.

W pierwszych czterech wyżej wymienionych kategoriach nagrody zostaną przyznane najpierw osobno w miastach i powiatach województwa lubelskiego. Poza tytułem Osobowości Roku 2020 w swoich małych ojczyznach, statuetką i dyplomem, laureaci zachowają zdobyte głosy, awansując do wojewódzkiego finału akcji, podczas którego zostaną przyznane tytuły Osobowości Roku Lubelszczyzny 2020. Jako, że konkurs będzie prowadzony jednocześnie we wszystkich województwach kraju, ostatnim etapem będzie finał ogólnopolski. Tam zwycięzcy poszczególnych kategorii w każdym regionie kraju powalczą o tytuł Osobowości Roku Polski 2020.

W pierwszym etapie plebiscytu, czytelnicy Kuriera Lubelskiego oraz internauci odwiedzający portal www.kurierlubelski.pl oraz serwisy www.naszemiasto.pl będą mogli oddać głos na swojego kandydata w miastach bądź powiatach do środy 26 maja, do godz. 20:30. Zachęcamy do oddawania swoich głosów na Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Leszka Gajusia.

Aby zagłosować należy wejść na stronę
i oddać głos poprzez wykupienie prenumeraty Kuriera Lubelskiego lub wysłanie SMS-a o treści LBP.145 na numer 72355 (koszt 2,46 z VAT).

W uzasadnieniu jego nominacji do tytułu Osobowości Roku 2020 w kategorii Polityka, samorządność i społeczność lokalna Kapituła doceniła wkład nadleśniczego w życie naszego regionu, w szczególności za realizację projektu Ogrodu Edukacyjnego na terenie Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

 

 

Leszek Gajuś ukończył Technikum Leśne w Biłgoraju. Jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie oraz podyplomowych studiów z gospodarki łowieckiej i ochrony zwierzyny na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pracę zawodową w LP rozpoczął w 1990 roku w Nadleśnictwie Lubartów jako podleśniczy. W tej samej jednostce pracował następnie jako leśniczy, inżynier nadzoru i zastępca nadleśniczego aż do listopada 2020 roku, kiedy został powołany na stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

O tym dlaczego zdecydował się zostać leśnikiem

Wybór przyszłego zawodu w wieku 15 lat zawsze musi wiązać się z zauroczeniem osobą lub światem który nas otacza. W moim przypadku miało to związek z dzieciństwem, kiedy każdą wolną chwilę spędzałem w miejscowości Jedlanka Stara położonej w sąsiedztwie Lasów Parczewskich. Lasy te urzekły mnie swym pięknem, możliwość przebywania w nich, poznawania nowych miejsc, odkrywania tajemnic, spotykania zwierząt nakłaniały do powrotu. Stąd późniejsza decyzja o rozpoczęciu kształcenia w Technikum Leśnym w Biłgoraju. Okazał się to trafny wybór, poznani ludzie, wiedza zdobyta w tej szkole pozwoliły mi dążyć obraną drogą, aż do dnia dzisiejszego.

O wieloletnim doświadczeniu wyniesionym z pracy w leśnictwie

–Po ponad trzydziestu latach pracy w leśnictwie z satysfakcją spoglądam na drzewostany, w których było mi dane prowadzić gospodarkę leśną. Zdobyte doświadczenie pokazuje jak szeroki jest jeszcze wachlarz działań, możliwych do realizacji w lasach. Kierowanie zespołem ludzi uświadamia, jak ważnym elementem w funkcjonowaniu dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa jest kapitał ludzki. Pracując w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski wielką przyjemnością jest współpraca z leśnikami z naszego nadleśnictwa. Są to ludzie bezgranicznie oddani realizacji swoich pasji, a zarazem celów zawodowych. Praca leśnika cechuje się wielką różnorodnością, na każdym stanowisku, każdy kolejny dzień jest inny. Daje to możliwość rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i podejmowania wyzwań, z którymi dotychczas nie mogliśmy się zmierzyć. Przeszło trzy dekady pracy w LP uzmysłowiły mi również, że do właściwego funkcjonowania istniejącego dzisiaj modelu leśnictwa potrzeba otwartości na potrzeby polskiego społeczeństwa.

O celach do realizacji na stanowisku Nadleśniczego Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

–Celem pracy każdego leśnika jest dbałość o polskie lasy. Lasy, jakimi gospodarujmy w dniu dzisiejszym, zupełnie inaczej wyglądały 100 lat temu. Z całą pewnością obraz pięknych drzewostanów w dobrej kondycji, który dzisiaj zachwyca nasze oczy, jest zasługą pracy kilku pokoleń braci leśnej. Moim celem jest dążenie do tego, aby drzewostany, które pozostawimy naszym wnukom i prawnukom, były równie piękne jak te dzisiejsze. Trzonem obowiązującego modelu leśnictwa jest gospodarka wielofunkcyjna; musimy pamiętać, że realizacja takich celów jak turystyczne udostępnianie lasów czy ochrona przyrody możliwa jest dzięki funduszom uzyskiwanym ze sprzedaży pozyskanego drewna. Moi poprzednicy wraz z obecnymi pracownikami zrealizowali budowę ogrodu edukacyjnego na terenie nadleśnictwa, moim celem jest utrzymanie tego obiektu w tak doskonałym stanie i udostępnienie go miejscowemu społeczeństwu. Ważne jest wzbogacanie tego obiektu w nowe elementy oraz kolejne składniki miejscowej flory. Nasze lasy są własnością Skarbu Państwa i w należyty sposób musimy zapewnić ich wykorzystanie zarówno pod kątem gospodarczym ale również w zakresie udostępniania ich dla społeczeństwa oraz ochrony przyrody.

O tym dlaczego warto wybrać się w leśne ostępy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski

Lasy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski cechuje olbrzymie bogactwo przyrodnicze, są to bardzo żyzne siedliska dające możliwości do życia dla wielu gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Cechą naszych drzewostanów jest duży udział gatunków liściastych: dębów, brzóz, klonów, lip, grabów. Na naszym terenie mamy aż pięć rezerwatów przyrody. Wielką zaletą tutejszych kompleksów leśnych jest ich położenie z dala od dużych aglomeracji miejskich, spacerując więc po naszych ścieżkach możemy liczyć na chwile samotności w przepięknych okolicznościach przyrody. W ostatnim czasie udostępniliśmy dwa obszary o powierzchni ponad 1500 ha w ramach akcji „Zanocuj w lesie”. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą skorzystać z bardzo dobrze wyposażonej Kwatery Myśliwskiej w Suchowoli. Obowiązkowym punktem do odwiedzenia na mapie naszego nadleśnictwa jest otwarty niedawno, wspomniany wyżej ogród edukacyjny. Obiekt ten będzie służył miejscowej społeczności, szczególnie dzieciom i młodzieży – zarówno dla edukacji, jak i rekreacji. Na jego terenie znajduje się sala edukacyjna z licznymi eksponatami miejscowej flory i fauny, ścieżki spacerowe z tablicami informacyjnymi, labirynt, miejsce na ognisko oraz las w pigułce w postaci zbiorowisk leśnych charakterystycznych dla naszych terenów: grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Są to wprawdzie jeszcze młode drzewka, ale odwiedzając to miejsce możemy również obserwować jak rośnie las. Zapraszam serdecznie na leśne ścieżki Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Więcej szczegółów o ogrodzie edukacyjnym Nadleśnictwa Radzyń Podlaski można usłyszeć w audycji "Z Łosiem przez las", wyemitowanej na antenie Radia Dla Ciebie.